TADEÁŠ TOBIŠKA

Tadeáš se narodil spolu se svým bráchou Lukášem 22. 4 .2008 ve 34. týdnu těhotenství. Důvodem ukončení těhotenství byl velký váhový rozdíl, nulové průtoky na doppleru a suspektní CTG záznam. Jeho váha byla 1690g, zatímco Lukáš vážil 2700g. Po měsíci na oddělení pro nedonošence nás propustili domů se zdravými dětmi. Pravidelně jsme docházeli na kontroly do Motola, na neurologii a do poradny pro předčasně narozené děti.

V šesti měsících se rozhodla naše pediatrička, že Tádu je čas také nechat naočkovat. Při další kontrole v Motole 25.11.2008 se nám naprosto změnil život. Tadeášova diagnóza zněla DMO kvadruparéza. Bylo nám řečeno, že zůstane upoután na lůžko. Následovaly další a další kontroly u odborníků a intenzivní rehabilitace pomoci Vojtovi metody. V roce a půl se Tadeáš po rehabilitačním pobytu v Arpidě poprvé sám otočil na břicho. Další novou diagnózou byla centrální porucha zraku a astigmatismus. Při vyšetření na EEG zjištěna epilepsie (dodnes je bez terapie a zatím neměl žádný záchvat). Tadeáš dnes „chodí“ do běžné školky s asistentkou pedagoga. Od září nastupuje do první třídy Základní školy v Roztokách, také s asistentkou.

Diagnóza

Aktuální Tádova diagnóza je DMO diparéza s kvadrupyramidovou symptomatologií a akcentací na pravostranných končetinách, centrální porucha zraku, hypermetropie oc. sin. a myopie oc. dx.

Šikovný chlapec

Tadeáš umí samostatně ovládat mechanicky vozík, nepotřebuje pleny, nají se sám s malou dopomocí lžíci, naprosto v pohodě se domluví (neumí pouze R a Ř ). Velkým problémem je jemná motorika a psaní (kreslení). Pravidelně doma cvičíme - donedávna pouze Vojtovu metodu. V záři 2014 jsme poprvé vyzkoušeli pro nás něco nového – Thera suith. Tadeáš hodně zpevnil trup a posílil nohy a ruce - tuto rehabilitaci jsme absolvovali 3x a musím říci, že mne samotnou překvapil pokrok, který Táda udělal. Domů jsme pořídili motomed - speciální kolo pro trénink nohou. Pravidelně 2 - 4 x týdně jezdíme na hipoterapii. V létě na intenzivní týdenní pobyt s hipoterapií. Alespoň jednou týdně do bazénu.

"Jednou si s bráchou zahraju hokej..."

Tadeášovi hodně pomáhá jeho brácha Lukáš - je pro něj velkou motivací - snaží se mu vyrovnat ať už v učení a dovednostech, tak v lumpárnách a to zvládá víc než dobře. Můj cíl není, aby Tadeáš chodil, ačkoli by to bylo úžasné. Chci, aby mohl vést co nejsamostatnější život a nebyl ve všem odkázán na pomoc ostatních. Aby byl schopný se dostat na vozík a zase z něj. Aby se byl schopný sám s malou dopomocí obléknout, najíst a alespoň částečně obstarat hygienu. Táda má jasno, rozhodl se, že bude hrát hokej a chce umět bruslit. Rád jezdí na koni, hraje si s pejsky, s legem, auty, rád poslouchá hudbu a pohádky. Teď dostal k narozeninám aktovku a penál jako Lukáš loni a moc se těší do školy. Na jaře jsme pořídili Tádovi nové speciálně upravené kolo – tříkolku, na které moc rád jezdí a závodí s bráchou.

Kamarád i velký pomocník..

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jsme se rozhodli pořídit Tadeáškovi asistenčního pejska. Asistenční pes by mu mohl pomoci k samostatnější práci. Byl by pro Tádu kamarádem a velkým pomocníkem při běžných problémech, jako je např. otevření dveří, rozsvícení světla, podání různých věcí, které jsou z Tádova dosahu. Pomáhal by mu také při oblékání a svlékání a sloužil by jako pes canisterapeut. Vzhledem k očnímu postižení by pomáhal částečně i jako vodicí pes. Naopak Táda by mohl v rámci rehabilitace pomáhat s koupáním, česáním a hraním si s pejskem. Moc se těší, že bude moci „běhat“ agility jako mamka.

Pes pro tebe

Oslovili jsme občanské sdružení PES PRO TEBE a poprosili, zda by nám asistenčního pejska vycvičili. Takový výcvik však není časově ani finančně jednoduchý. Výcvik psího pomocníka stojí 231 160 Kč a naše finanční prostředky na to bohužel nestačí. Proto vás pěkně žádáme o pomoc při zafinancování výcviku. Budeme rádi za jakoukoli finanční podporu.

 

Děkujeme

rodina Tobišková

 

 

 

ORGANIZÁTOŘI

 

SPOLUORGANIZÁTOŘI

ÚČET PRO PLATBY

2501190024/2010
FIO banka

Tento účet používejte jak pro dárcovství tak pro registrační platby. Děkujeme!

Sledujte nás na Facebooku!